Włosy są naszą ozdobą i wpływają na atrakcyjność - dlatego nadmierne wypadanie włosów u każdej z nas budzi sprzeciw i chęć zapobiegnięcia temu. Chyba każda z nas marzy o pięknej fryzurze. Bez względu na to czy modne są krótkie czy długie włosy, to najważniejsze by były zadbane. Bujna fryzura w każdej długości będzie się pięknie prezentować. Zresztą nie każdemu pasują włosy długie, nie każdy dobrze się czuje w krótkich, ale jedno jest pewne: włosy powinny być zadbane i gęste. Tylko, że z tą gęstością to różnie bywa. Dziś opowiem wam o wypadaniu włosów.
Włosy wytwarzane są przez naskórek. Wyrastają bowiem z mieszków włosowych, a ich budulcem jest przede wszystkim białko (keratyna). Do mieszków włosowych uchodzą gruczoły łojowe. Wydzielina z mieszków włosowych - sebum - pełni funkcje ochronne, osadzając się na powierzchni włosa zapobiega utracie wody i chroni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.
Na grubość, długość i gęstość włosów wpływa wiele czynników:
* czynniki rasowe
* płeć
* wiek
* odżywianie
Każdy włos w ciągu dwóch dni rośnie średnio o 1 mm, a w ciągu doby tracimy około 100 włosów. W zimie i jesienią możemy nawet tracić więcej. Zatem jeśli podczas czesania zobaczysz, że coś zostanie ci na szczotce, nie panikuj! To normalne! Gorzej jeśli zbierasz włosy ze szczotki, z ubrania, dywanu, kanapy... Jeśli gubisz zbyt wiele włosów w ciągu dani, to może być zły znak. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn wypadania włosów może być naprawdę bardzo wiele. Ja znalazłam 17.
Przyczyny wypadania włosów
- Stres (stres wpływa niekorzystnie na cały organizm, cera matowieje, paznokcie staja się łamliwe i wypadają nam włosy)
- Ciąża (podczas ciąży wariacje hormonalne często powodują wypadanie włosów)
- Za dużo witaminy A (zbyt mało witamin powoduje wypadanie włosów, ale ich nadmiar wcale nie sprawi, że będą szybciej rosły)
- Brak białka (jeśli dostarczasz zbyt mało białka organizmowi, będzie on odkładał je do innych celów niż odżywianie włosów)
- Czynniki dziedziczne (włosy dziedziczmy po przodkach, w niektórych przypadkach odetchniemy z radością - na szczęście! w innych skwasimy się, że niestety... bo nie mamy na to wpływu)
- Zmiany hormonalne
- Anemia
- Niedoczynność tarczycy
- Niski poziom witaminy B (witamina B jest bardzo ważna, bo bierze udział w budowie i wzroście włosów)
- Choroba (choroby, które właśnie przechodzimy osłabiają cały organizm, w tym włosy)
- Nagła utrata wagi
- Chemioterapia
- Zespół policystycznych jajników (to nic innego jak brak równowagi hormonalnej, a wiec znowu zaburzenia hormonalne, które mogą prowadzić do utraty włosów)
- Antybiotyki i inne leki, które przyjmujemy
- Stylizacje, suszarki, nieprawidłowe czesanie
- Wiek (z racji wieku tracimy włosy, niestety im jesteśmy starsi tym bardziej fryzura się przerzedza)
- Przyjmowanie sterydów
Teraz znasz już najczęstsze przyczyny wypadania włosów, a teraz powiem wam jak sobie z tym radzić domowymi sposobami :)
Są czynniki na które wpływu nie mamy: wiek, genetyka, szaleństwa hormonalne, choroby i tego nie da się przeskoczyć. Są jednak rzeczy na które mamy wpływ i z tym będziemy walczyć.
Pamiętaj by:
* delikatnie obchodzić się z włosami - zapomnij o suszarce, prostownicy, a lakieru do włosów używaj w ostateczności!
* nie przesadzać z suplementami diety
* prowadzić ustabilizowany tryb życia
* dbać o zróżnicowaną dietę
Jak zapobiec i sobie radzić z wypadaniem włosów?
Przy wypadaniu włosów bardzo ważna jest pielęgnacja, która polega na pobudzeniu krążenia skóry głowy. Dzięki temu mieszki włosowe otrzymają więcej składników odżywczych. Jak pielęgnować wypadające włosy? Dostarczać im witamin, niwelować szkodliwe czynniki i masować! Tak! Masaż to najlepsze pobudzenie do wzrostu :)
Tutaj macie fajny filmik pokazujący jak pobudzać włosy do wzrostu i masować skórę głowy w ajurwedyjski sposób. Polecam, jest naprawdę świetny! :)
A ode mnie, na koniec tego posta dostaniecie przepis na szampon ziołowy, który możecie wykonać samodzielnie w domu.
Składniki:
napar z liści rozmarynu
Składniki mieszamy dokładnie i myjemy mieszanka włosy pamiętając o masażu podczas mycia! :)
Pierwsze efekty przy regularnym stosowaniu powinniśmy zauważyć już po miesiącu.
A jakie są wasze sposoby na wypadające włosy?
PRZECZYTAJ TAKŻE:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz