wtorek, 14 października 2014

Łysienie plackowate – porady na wypadające włosy.

W dzisiejszym poście postanowiłam przybliżyć zagadnienie jakim jest łysienie plackowate. Co to takiego? Jakie są przyczyny, jakie metody walki z problemem. A więc zaczynajmy.

Najpierw przybliżmy sobie to zagadnienie.

Łysienie plackowate, łac. Alopecia areata, to choroba skórna o nieustalonej etiopatogenezie. Cechuje się występowaniem przejściowych lub trwałych ognisk wyłysienia, w obrębie których skóra nie jest zapalnie zmieniona.
Źródło: Wikipedia

Przy łysieniu plackowatym istotną rolę odgrywa stres, wyczerpanie nerwowe, silne przeżycia psychiczne oraz urazy mechaniczne, które mają wpływ na ośrodkowy układ nerwowy. Innymi czynnikami tego typu zaburzeń mających wpływ na łysienie plackowate są ropne zapalenie zatok, przewlekłe zapalenie migdałków, ropnie zębów, zaburzenia wewnątrzwydzielnicze, wewnątrzustrojowe ogniska zakaźne, czynniki toksyczne. 

Źródło: Wikipedia

Łysienie plackowate charakteryzuje się nagłym wystąpieniem pojedynczych bądź mnogich ognisk wyłysienia przeważnie na głowie, a u mężczyzn również na twarzy. Takie miejsca wyłysienia przybierają kształt owalny lub okrągły. Włosy stają się coraz cieńsze, słabsze i wypadają. Łysienie plackowate jako jednostka chorobowa może trwać kilka miesięcy a nawet lat. Po leczeniu nie zawsze następuje odrost włosów. Zaś sama kuracja jest długotrwała, nie zawsze zakończona sukcesem niestety. 

Jeżeli zauważymy u siebie jakąkolwiek podstawę, by przypuszczać, że problem łysienia plackowatego właśnie mnie dotyczy, wówczas należy udać się do lekarza dermatologa. Lekarz przypisuje na tego typu schorzenia leki farmakologiczne. Dodatkowo można wspomóc leczenie takowe ziołami. 

Zioła na łysienie plackowate


Roślinami, które sprawdzają się doskonale przy typu schorzeniu jest lipa, rumianek, pokrzywa, dziurawiec, brzoza, łopian i mącznica lekarska. Poniżej podaję przepis na mieszankę ziół w postaci naparu do picia na łysienie plackowate.

A oto przepis:

  • Rumianek 100 g
  • Lipa 100 g
  • Dziurawiec 50 g
  • Liście brzozy 50 g
  • Pokrzywa 50 g
  • Mącznica lekarska 50 g
  • Korzeń łopianu 50 g
Wszystkie zioła należy wymieszać ze sobą, a następnie odmierzyć 1 łyżeczkę i zalać ją szklanką wrzącej wody. Odstawić do zaparzenia pod przykryciem na 20-30 minut, a następnie przecedzić. Napar należy pić ciepły dwa razy dziennie po posiłku. 

Do stosowania zewnętrznego, nacierania we włosy sprawdzi się natomiast mieszanka roślin: pokrzywy, dziurawca i nasturcji. Te trzy składniki mieszamy w proporcjach każdy po 10 g, a następnie zalewamy je ½ l wody i gotujemy. Gdy mieszanka ziół naciągnie, przecedzamy i dodajemy spirytus w równych ilościach. Czyli tyle ile mamy płynu otrzymanego z roślin tyle samo dajemy spirytusu. Otrzymanym preparatem nacieramy głowę dwa razy dziennie rano i wieczorem. 

Inne porady na łysienie plackowate


Ponieważ łysienie plackowate jest między innymi powiązane z silnymi emocjami i stresem należy zatem prowadzić spokojny tryb życia, w miarę unormowany, bez stresów, na ile oczywiście jest to możliwe. 

Należy dobrze odżywiać się, by dostarczyć organizmowi niezbędnych witamin i mikroelementów. Należy spożywać zwłaszcza dużo owoców, warzyw, a także nasion słonecznika czy dyni, ze względu na dużą obecność cynku niezbędnego w procesie hamowania wypadania włosów.  Dobrze jest spożywać pokarmy bogate również w witaminy E, B i C. 
W codziennej diecie warto uwzględnić rzeżuchę. Dlaczego? Rzeżucha zawiera tak cenne witaminy A, C, B1, B2, PP i E. Jest bogata w łatwo przyswajany jod. Jest cennym źródłem siarki, chromu, potasu, manganu magnezu i wapnia. Rzeżucha posiada właściwości oczyszczające organizm, wspomaga trawienie, poprawia wygląd skóry i paznokci. Zawartość siarki sprawia, że pobudzana jest skóra i cebulki włosowe do produkcji i wzrostu. Rzeżuchę można spożywać, na przykład 2 razy dziennie po ½ łyżeczki lub wcierać z niej sok we włosy. 

Kolejna porada na łysienie plackowate to kuracja drożdżowa. Polega ona na tym, że fermentowane drożdże pije się przez okres 5 dni w ilości jedna szklanka dziennie. Drożdże znakomicie wpływają na porost włosów, zbawiennie działają na naszą skórę. Ale ja chyba raczej bym tego nie przełknęła.

Już wolę zdecydowanie rzeżuchę. Jednakże pamiętajmy by z nią nie przesadzić. Rzeżucha ma bowiem działanie moczopędne, a spożywanie jej w nadmiarze może prowadzić do powstania stanów zapalnych pęcherza. Kobietom w ciąży odradzane jest spożywanie rzeżuchy. 

Wszystkie te powyższe porady można skonsultować z lekarzem prowadzącym leczenie. Jednakże należy też pamiętać o tym by zioła stosować również z umiarem. To naturalne lekarstwa i preparaty, ale jednak lekarstwa. I z nimi też nie można przedawkować. Więc nic na hura! Małymi kroczkami, aż dojdzie się do celu.


Mam nadzieję, że każdy znajdzie coś dla siebie. A łysienie plackowate stanie się od dzisiaj mniejszym problemem. A moim życzeniem dla Was jest aby znikło na zawsze! Niech moc natury będzie z Wami! Mam nadzieję, że chociaż trochę pomogłam w tym temacie. Powodzenia!PRZECZYTAJ TAKŻE:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz