poniedziałek, 29 grudnia 2014

Pielęgnacja włosów farbowanych

Witam wszystkich moich czytelników. Postanowiłam tym razem przybliżyć nam wszystkim sposoby pielęgnacji włosów farbowanych. Bo pomimo mody na naturalność mało kto dzisiaj włosów nie farbuje. Przeważnie nie jesteśmy usatysfakcjonowani tym, co matka natura nam dała. Kto ma włosy proste chciałby kręcone i odwrotnie. Kto ma jasne pragnie ciemnych. Szczerze znam nielicznych tylko pozostających wdzięcznych losowi i nie malujących. Rzekła malująca…czyli ja. Zatem jak je pielęgnować, dbać by nie stały się matowe, nieestetyczne, przygaszone i zniszczone przede wszystkim? Bo farbowanie to prosta sprawa, ale co dalej…oto jest dopiero trudna sztuka. Trudna sztuka pielęgnacji.

Włosy suche, zniszczone farbowaniem

Włosy po malowaniu, w licznych przypadkach, nadmiernie wypadają. W jeszcze liczniejszych stają się przesuszone. A w przypadkach 99 na 100 po kilkunastu myciach tracą blask i kolor. A to nie jest piękny widok. Należy je zatem odpowiednio wzmocnić, aby nie wypadały i były ozdobą nas samych a nie odstraszaczem. Włosy to bez wątpienia ozdoba każdej kobiety, a farbowanie osłabia je niestety. Hehe…rymowanka tak przy okazji wyszła. Należy zatem chronić włosy farbowane przed nadmiernym wysuszeniem i wypadaniem. No i po kolei.

Po pierwsze jak myć? Należy stosować odpowiednie szampony, które rzecz jasna przeznaczone zostały do włosów farbowanych właśnie. Jest wiele firm i kosmetyków w ofertach sprzedaży więc jest w czym wybrać. Taki szampon powinien posiadać odpowiednią formułę i skład zapobiegający wypłukiwaniu pigmentu, aby zachować kolor na długi czas. Zawsze też możemy skorzystać z darów natury czyli ziół. Roślinami, które sprawdzają się do włosów farbowanych jest lipa, rumianek, pokrzywa i rozmaryn. Możemy stosować płukanki z tych roślin do włosów lub nawet przygotować własny szampon z korzeni mydlnicy.

A oto jak to się robi:

  • 2 łyżki pokruszonych korzeni mydlnicy
  • 1 szklanka wody
  • 1 łyżeczka soku z cytryny
Korzenie mydlnicy zalać wrzątkiem, po czym gotować pod przykryciem 3 minuty na małym ogniu. Odcedzić i wystudzić, po czym dodać sok z cytryny.

I już gotowe. Nasz własny domowy szampon do włosów farbowanych i zniszczonych.

Po drugie. Co po umyciu włosów? Oczywiście spłukiwanie. Tutaj znakomicie sprawdzi się w pielęgnacji włosów farbowanych płukanka wodą z sokiem z cytryny, w proporcjach 2 łyżki soku na litr wody. Można zastosować również płukankę z lipy. Bardzo ważną czynnością przy włosach farbowanych jest sposób osuszania włosów. Mocne tarcie ręcznikiem nie wchodzi absolutnie w grę, gdyż niszczy włosy. Należy zatem włosy owinąć ręcznikiem i potrzymać tak, aż nadmiar wody wsiąknie samoistnie w ów ręcznik.  

Kolejna czynność, niezmiernie ważna, to nakładanie odżywki. Używamy w tym celu maski na włosy, najlepiej o działaniu regeneracyjnym, którą rozprowadzamy na włosach. Pamiętajmy, że włosy przed nałożeniem maski, powinny być lekko osuszone. Nadmiar wody we włosach blokuje bowiem przenikanie składników odżywczych. Maska po prostu ścieka.  Taką maseczkę odżywczą należy stosować 2-3 razy w tygodniu. Na co dzień stosujemy lżejszą odżywkę. Może być ze spłukiwaniem lub bez, przeznaczoną do włosów farbowanych. Godne polecenia są naturalne olejki do nawilżania suchych końcówek włosów, olejek makadamia lub olejek arganowy - to mój ulubiony sposób na wzmacnianie włosów 

Regenerujący i wygładzający Olej makadamia 100% BingoSpa 100ml


Pamiętajmy również, że w pielęgnacji włosów farbowanych, jak i każdych innych, ale zwłaszcza farbowanych, ważne jest ograniczenie zabiegów typu suszenie, prostowanie, kręcenie, lakierowanie do minimum, jeśli nie w ogóle. Takie zabiegi dodatkowo wysuszają i niszczą włosy.

W pielęgnacji włosów farbowanych, jak mawia moja babcia, jak mawiam i ja, ślepo wierzę w zioła. Bo zioła to moc. Po umyciu włosów warto sięgnąć po ziołowy napar w celu wzmocnienia włosów i odżywienia. Kwiaty nagietka czy lawendy, korzeń łopianu czy drogocenne listki rozmarynu to prawdziwi rewolucjoniści w walce o zdrowe i piękne włosy. A jakby dzielić to na kolorystykę włosów farbowanych to polecam 
rumianek do jasnych włosów, 
a orzech włoski do ciemnych. 
A w przypadku czerwonych, zielonych czy niebieskich…no cóż tutaj muszę się doszkolić, poczytać blogi ziołowe itd. Jak się dowiem to Wam powiem ;)

 W zdrowym ciele…zdrowy włos! Pamiętajcie także o racjonalnym i zdrowym odżywianiu się!Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Copyright © 2014 Czuprynkowo - Wszystko dla włosomaniaczek

Designed By Blokotek